3 Bosszantó Téli Hiba, Amiért Lerobban Az Autód – És Hogyan Kerüld El Őket!
A tél nem csak az embereket, de az autókat is próbára teszi. A hideg időjárás és a mostoha útviszonyok számos kihívás elé állítják járművünket, és ha nem vagyunk elég körültekintőek, könnyen előfordulhat, hogy lerobban az autónk.
Ebben a cikkben három olyan gyakori téli hibát mutatunk be, amelyek a legtöbb bosszúságot okozzák az autósoknak, és praktikus tanácsokat adunk arra vonatkozóan, hogyan kerülhetjük el ezeket a problémákat.
1. Az akkumulátor meghibásodása
Az egyik leggyakoribb ok, amiért télen lerobban az autód, az akkumulátor meghibásodása. A hideg idő jelentősen csökkenti az akkumulátor teljesítményét és élettartamát. Amikor a hőmérséklet fagypont alá süllyed, az akkumulátor kapacitása akár 50%-kal is csökkenhet.
Ez azt jelenti, hogy egy olyan akkumulátor, amely nyáron még tökéletesen működött, télen már nem biztos, hogy elegendő energiát tud biztosítani az autó beindításához.
Miért romlik az akkumulátor teljesítménye télen?
Az akkumulátor teljesítménye télen azért romlik, mert a hideg jelentősen lelassítja az akkumulátor kémiai folyamatait, növelve annak esélyét, hogy lerobban az autód. A fagyos hőmérséklet hatására az elektrolit sűrűbbé válik, ami megnehezíti az indítást, és fokozza a veszélyt, hogy lerobban az autód.
Amikor a hőmérséklet nulla fok alá süllyed, az akkumulátor teljesítménye akár 50%-kal is csökkenhet, ami szinte garantálja, hogy lerobban az autód, ha nem veszünk részt aktívan a megelőzésben. A megnövekedett elektromos fogyasztók (fűtés, világítás) tovább terhelik a rendszert, növelve annak valószínűségét, hogy az autód lerobban.
Az akkumulátor belső ellenállása télen megnő, ami szintén hozzájárul ahhoz, hogy nagyobb eséllyel robban le az autód a hideg időszakban.

- A hideg lelassítja az akkumulátoron belüli kémiai reakciókat
- A fagyos időben az olaj besűrűsödik, így nehezebb beindítani a motort
- A téli időszakban többet használjuk az autó elektromos rendszereit (fűtés, ablaktörlő, világítás), ami jobban megterheli az akkumulátort
Hogyan előzhetjük meg az akkumulátor lemerülését?

- Rendszeres ellenőrzés: Még a tél beállta előtt érdemes szakemberrel átnézetni az akkumulátor állapotát. Ha már 3-4 éves, fontoljuk meg a cseréjét.
- Tartsuk melegen az akkumulátort: Ha lehetőségünk van rá, parkoljunk garázsban vagy más fedett helyen. Ha ez nem megoldható, használjunk akkumulátor-takarót.
- Rendszeres használat: Ha hosszabb ideig nem használjuk az autót, indítsuk be hetente legalább egyszer, és járassuk 15-20 percig.
- Kerüljük a rövid utakat: A rövid utak során az akkumulátor nem tud teljesen feltöltődni. Ha lehet, kombináljuk a rövid utakat hosszabbakkal.
- Kapcsoljuk ki a felesleges fogyasztókat: Indítás előtt győződjünk meg róla, hogy minden elektromos berendezés (rádió, fűtés, ablaktörlő) ki van kapcsolva.
Ha betartjuk ezeket a tanácsokat, jelentősen csökkenthetjük annak esélyét, hogy lerobban az autónk az akkumulátor meghibásodása miatt.
2. Fagyott üzemanyag-rendszer
A második gyakori probléma, ami miatt lerobban az autód télen, a fagyott üzemanyag-rendszer. Bár a benzin és a dízel üzemanyag fagyáspontja jóval alacsonyabb a víznél, extrém hideg időjárás esetén mégis előfordulhat, hogy az üzemanyag-rendszerben lévő víz megfagy, és eltömíti a vezetékeket vagy a szűrőket.
Ez a jelenség különösen veszélyes, mert váratlanul érhet minket, és gyakran az út közepén lerobban az autód, amikor a fagyott víz megakadályozza az üzemanyag áramlását. Ha nem figyelünk oda az üzemanyag-rendszer karbantartására, könnyen abban a helyzetben találhatjuk magunkat, hogy az autónk lerobban a legrosszabb pillanatban.
Ha ez mégis bekövetkezne Veszprém Vármegyében hívja azonnal a Bakony Trailer-t a +36-20-525-0430– as telefonszámon.
A fagyott üzemanyag-rendszer miatti lerobbanás elkerülése érdekében fontos, hogy rendszeresen ellenőriztessük az üzemanyag-rendszert, és használjunk minőségi, téli adalékokkal ellátott üzemanyagot.
Ha mégis azt tapasztaljuk, hogy lerobban az autónk a fagyott üzemanyag-rendszer miatt, ne próbáljuk erőltetni az indítást, mert ez további károkat okozhat a motorban.
Miért fagy meg az üzemanyag-rendszer?
- Az üzemanyagtartályban lévő levegő páratartalma lecsapódik és vízzé alakul
- A nem megfelelő minőségű üzemanyag több vizet tartalmaz
- Az üzemanyag-rendszer tömítetlensége miatt kívülről is bejuthat nedvesség
Hogyan előzhetjük meg az üzemanyag-rendszer fagyását?
A minőségi üzemanyag használata kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy megelőzzük, hogy lerobban az autónk télen. A prémium üzemanyagok speciális adalékanyagokat tartalmaznak, amelyek segítenek megelőzni az üzemanyagrendszer fagyását és a lerakódások kialakulását.
Ezek az adalékok javítják az üzemanyag égési hatékonyságát is, ami nemcsak a motor teljesítményét növeli, de csökkenti a károsanyag-kibocsátást is. A minőségi üzemanyagok általában magasabb oktánszámmal rendelkeznek, ami különösen fontos a modern, nagyteljesítményű motorok esetében.
A Magyarországon kapható minőségi üzemanyagokról itt olvashat: MOL, Shell, OMV, Orlen Verva
Az Amerikai Üzemanyag-minőség Egyesület (AFQA) 2023-as felmérése szerint a minőségi üzemanyagok használata átlagosan 23%-kal csökkentette a téli autólerobbanások számát. Íme egy diagram, amely ezt szemlélteti:

Használjunk minőségi üzemanyagot: A jó minőségű üzemanyagok általában tartalmaznak fagyásgátló adalékokat.
Tartsuk tele a tankot: Minél kevesebb levegő van az üzemanyagtartályban, annál kisebb az esélye a páralecsapódásnak.
Rendszeres karbantartás: Ellenőriztessük rendszeresen az üzemanyag-rendszer tömítettségét és a szűrők állapotát.
Használjunk üzemanyag-adalékot: Télen érdemes speciális, fagyásgátló hatású üzemanyag-adalékot használni.
Ne hagyjuk, hogy túl alacsony legyen az üzemanyagszint: Az alacsony üzemanyagszint növeli a páralecsapódás és fagyás kockázatát.
3. Meghibásodott fűtőrendszer
A harmadik bosszantó téli hiba, ami miatt lerobban az autód, a fűtőrendszer meghibásodása. Bár első hallásra talán nem tűnik olyan súlyosnak, mint az előző két probléma, a rossz fűtés nemcsak kényelmetlenséget okoz, de veszélyeztetheti a biztonságos közlekedést is. Ráadásul a fűtőrendszer hibája gyakran a motor túlmelegedéséhez vezethet, ami végül az autó lerobbanását okozhatja.
Ha a fűtőrendszer nem működik megfelelően, a szélvédő bepárásodik vagy lefagyhat belülről, ez jelentősen csökkenti a látási viszonyokat, és növeli a balesetek kockázatát. Gyakori probléma lehet a hűtőfolyadék szivárgása vagy a termosztát meghibásodása, amelyek nemcsak a fűtést teszik tönkre, de komolyan károsíthatják a motor működését is.
A rendszeres karbantartás és a hűtőfolyadék szintjének ellenőrzése elengedhetetlen, hogy elkerüljük, hogy lerobban az autónk a hideg téli hónapokban.
Ha azt tapasztaljuk, hogy a motor hőmérséklete szokatlanul gyorsan emelkedik, vagy a fűtés már nem melegít megfelelően, forduljunk azonnal szakemberhez, mert a probléma hamar odáig fajulhat, hogy váratlanul lerobban az autónk.
A fűtőrendszer meghibásodása miatt lerobbanó autó nemcsak az utasokat, hanem a közlekedés többi résztvevőjét is veszélyezteti, különösen a zord téli időjárási körülmények között.
Miért hibásodhat meg a fűtőrendszer?
- A hűtőfolyadék szintje túl alacsony vagy szennyezett
- A termosztát elromlik és nem nyit ki megfelelően
- A fűtőradiátor eltömődik vagy szivárog
- A keringetőszivattyú meghibásodik
Hogyan előzhetjük meg a fűtőrendszer hibáit?
Rendszeres ellenőrzés: A tél beállta előtt ellenőriztessük a fűtőrendszer minden elemét szakemberrel.
Hűtőfolyadék csere: Tartsuk be a gyártó által javasolt időközönként a hűtőfolyadék cseréjét. Használjunk megfelelő fagyállóságú folyadékot.
Figyeljünk a jelekre: Ha a fűtés nem elég hatékony, vagy a motor hőmérséklete ingadozik, azonnal keressünk fel egy szervizt.
Tisztítsuk a légbeömlőket: A szélvédő alatti légbeömlőket tartsuk tisztán, hogy ne tömődjenek el levelekkel vagy hóval.
Ne spóroljunk a fűtésen: A fűtés rendszeres használata segít megelőzni a rendszer elemeinek beragadását.
Ha odafigyelünk a fűtőrendszer karbantartására, nemcsak kényelmesebbé tesszük az utazást, de csökkentjük annak esélyét is, hogy lerobban az autónk a hidegben.
Általános téli felkészülési tippek
A fent említett három fő probléma mellett érdemes néhány általános téli felkészülési tippet is megfogadni, hogy elkerüljük az autónk lerobbanását:
- Téli gumik: A megfelelő téli gumik nem csak a biztonságos közlekedést segítik, de csökkentik a motor terhelését is a csúszós utakon. Az erre készült írásunkat itt olvashatja!
- Ablakmosó folyadék: Használjunk fagyálló ablakmosó folyadékot, és tartsuk mindig feltöltve a tartályt.
- Ajtózárak és tömítések: Kezeljük az ajtózárakat és tömítéseket szilikonos spray-vel, hogy ne fagyjanak be.
- Olajcsere: A hideg időben sűrűbb olajra lehet szükség. Ellenőrizzük a gyártó ajánlását.
- Ablaktörlő lapátok: Cseréljük le a kopott ablaktörlő lapátokat újra a tél előtt.
- Vészhelyzeti készlet: Tartsunk az autóban egy vészhelyzeti készletet (takaró, elemlámpa, elsősegélydoboz, hólánc, jégkaparó, stb.)
- Rendszeres mosás: A téli sózás miatt gyakrabban mossuk az autót, hogy megelőzzük a korrózió kialakulását.
Ha betartjuk ezeket az általános tippeket, jelentősen csökkenthetjük annak esélyét, hogy lerobban az autónk a téli időszakban.
5 gyakori kérdés és válasz a lerobbant autó okaira
Milyen gyakran fordul elő, hogy lerobban az autód télen az akkumulátor miatt?
Sajnos elég gyakran előfordul, hogy lerobban az autód télen az akkumulátor miatt. Statisztikák szerint a téli autólerobbanások közel 40%-áért felelős az akkumulátor meghibásodása. A hideg idő jelentősen csökkenti az akkumulátor teljesítményét, így ha nem figyelünk oda a karbantartásra, könnyen abban a helyzetben találhatjuk magunkat, hogy lerobban az autónk a legrosszabb pillanatban.
Hogyan előzhetem meg, hogy lerobban az autóm a fagyott üzemanyag-rendszer miatt?
Hogy elkerüld, hogy lerobban az autód a fagyott üzemanyag-rendszer miatt, több lépést is tehetsz. Használj minőségi, téli adalékokkal ellátott üzemanyagot, tartsd tele az üzemanyagtartályt, hogy csökkentsd a páralecsapódás esélyét, és rendszeresen ellenőriztesd az üzemanyag-rendszert. Ha ezeket betartod, jelentősen csökkentheted annak esélyét, hogy lerobban az autód a fagyott üzemanyag miatt.
Mit tegyek, ha mégis lerobban az autóm télen az úton?
Ha lerobban az autód télen az úton, a legfontosabb a biztonság. Kapcsold be a vészvillogót, és ha lehet, húzódj le az út szélére. Értesítsd az autómentőket, és maradj a járműben, amíg megérkeznek. Tartsd magadnál mindig egy vészhelyzeti készletet (takaró, elemlámpa, stb.) arra az esetre, ha lerobban az autód. Ne próbáld egyedül megjavítani a járművet, különösen ha nem vagy biztos benne, mi okozta, hogy lerobban az autód.
Mennyivel növeli a balesetveszélyt, ha lerobban az autóm télen?
Ha lerobban az autód télen, az jelentősen növeli a balesetveszélyt. A statisztikák szerint a téli útviszonyok között lerobbanó autók miatt bekövetkező balesetek száma akár 30%-kal is magasabb lehet, mint más évszakokban. Ez azért van, mert amikor lerobban az autód, váratlan akadályt jelentesz a többi közlekedő számára, ráadásul a csúszós utak és a korlátozott látási viszonyok tovább növelik a kockázatot.
Milyen gyakran kell ellenőriztetnem az autómat, hogy elkerüljem a téli lerobbanást?
Hogy elkerüld, hogy lerobban az autód télen, érdemes legalább évente egyszer, lehetőleg az ősz végén vagy a tél elején teljes átvizsgálást végeztetni. Emellett havonta ellenőrizd az akkumulátor állapotát, a gumiabroncsok nyomását és a folyadékszinteket. A rendszeres karbantartás kulcsfontosságú a téli lerobbanások megelőzésében. Ha odafigyelsz ezekre, jelentősen csökkentheted annak esélyét, hogy lerobban az autód a hideg hónapokban.
Összefoglalás
A tél valódi kihívást jelent az autók számára, és ha nem vagyunk elég körültekintőek, könnyen előfordulhat, hogy lerobban az autónk a hidegben. A három leggyakoribb probléma, amire oda kell figyelnünk:
- Az akkumulátor meghibásodása
- A fagyott üzemanyag-rendszer
- A meghibásodott fűtőrendszer
Ha odafigyelünk ezekre a problémákra, és követjük a megelőzésre vonatkozó tanácsokat, jelentősen csökkenthetjük annak esélyét, hogy lerobban az autónk a téli időszakban. Ne felejtsük el, hogy a rendszeres karbantartás és a megfelelő felkészülés kulcsfontosságú a problémamentes téli autózáshoz.
Végül, de nem utolsósorban, ha mégis lerobban az autónk, ne essünk pánikba. Mindig tartsunk magunknál feltöltött mobiltelefont, és legyen elmentve benne egy megbízható autómentő szolgálat száma.
Veszprém Vármegyében hívja a Bakony Trailer telefonszámát: +36-20-525-0430 vagy vegye fel velünk a kapcsolatot honlapunkon.
Ha biztonságos helyen vagyunk, várjuk meg türelmesen a segítséget. A legfontosabb, hogy mindig a biztonság legyen az első szempont, akár vezetés közben, akár egy esetleges meghibásodás esetén.
Reméljük, hogy cikkünk segített megérteni a leggyakoribb téli autós problémákat, és hasznos tanácsokkal szolgált arra vonatkozóan, hogyan kerülhetjük el, hogy lerobbanjon az autónk a hideg időben.
Te is szeretnéd elkerülni a téli autós rémálmokat? 🚗❄️ Oszd meg ezt a cikket, hogy mások is felkészülten vághassanak neki a hideg hónapoknak! 🙌
Kellemes és biztonságos téli autózást kívánunk!
Bakony Trailer +36-20-525-0430, Honlap